Themes - Twenty Eleven - en to es translation catalogue (131 entries)

note: Description of the theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
es: El tema de 2011 para WordPress es sofisticado, ligero y adaptable. Hazlo tuyo con un menú personalizado, imagen de cabecera, y el fondo – y puedes modificarlo con las opciones disponibles para el tema como colores claros u oscuros, colores personalizados para enlaces, y tres opciones de diseño. Twenty Eleven viene equipado con una plantilla para hacer de tu primera página en un escaparate y mostrar ty mejor contenido, soporte para muchos widgets (barra lateral, tres zonas de pie de página, y un área para la plantilla escaparate), y un widget, "Ephemera", para mostrar Minientradas, Enlaces, Citas o mensajes de estado. Se incluyen estilos para impresión y para el editor, soporte para imágenes destacadas (como imágenes de cabecera personalizada en blogs y páginas e imágenes de gran tamaño para mensajes "fijos"), y estilos especiales para seis formatos diferentes entradas.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
es: Tu comentario está pendiente de moderación. Esto es una vista previa, tu comentario estará visible cuando se apruebe.

en: <a href="https://wordpress.org/support/article/appearance-customize-screen/" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
es: <a href="https://wordpress.org/support/article/appearance-customize-screen/" target="_blank">Documentación de las opciones del tema</a>

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
es: Un comentario en &ldquo;%1$s&rdquo;

en: White
es: Blanco

en: Light Gray
es: Gris claro

en: Medium Gray
es: Gris medio

en: Dark Gray
es: Gris oscuro

en: Black
es: Negro

en: Blue
es: Azul

note: Template Name of the theme
en: Sidebar Template
es: Plantilla con barra lateral

note: Template Name of the theme
en: Showcase Template
es: Plantilla de escaparate

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
es: Archivo de la etiqueta: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Siguiente <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
es: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Archives
es: Archivo

en: Recent Posts
es: Entradas recientes

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
es: Destacando: %s

en: Featured Post
es: Entrada destacada

en: Search
es: Buscar

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
es: Lo sentimos pero no hay nada que se ajuste a tu criterio de búsqueda. Por favor, inténtalo de nuevo con otras palabras clave.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
es: Resultados de la búsqueda para: %s

en: Number of posts to show:
es: Número de entradas a mostrar:

en: Title:
es: Título:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
es: % <span class="reply">comentarios &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
es: 1 <span class="reply">comentario &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
es: 0 <span class="reply">comentarios &rarr;</span>

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
es: Utiliza este widget para listar tus Minientradas, Estados, Citas y Enlaces recientes

en: Layout
es: Diseño de pantalla

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
es: Opciones del tema %s

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
es: Color por defecto: %s

en: Select a Color
es: Elige un color

en: One-column, no sidebar
es: Una columna, sin barra lateral

en: Content on right
es: Contenido a la derecha

en: Content on left
es: Contenido a la izquierda

en: Dark
es: Oscuro

en: Light
es: Claro

en: Overview
es: Resumen

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support</a>
es: <a href="http://es.wordpress.org/support/" target="_blank">Soporte</a>

en: For more information:
es: Para más información:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
es: Recuerde hacer clic en "Guardar cambios" para guardar los cambios realizados a las opciones del tema.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
es: <strong>Diseño por defecto</strong>: Puedes elegir si deseas que el diseño de tu sitio web por defecto tenga una barra lateral a la izquierda, a la derecha, o que no tenga barra lateral.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
es: <strong>Color de enlace</strong>: Puedes elegir el color que se utiliza para los enlaces en el texto de su sitio. Puedes introducir el código de color HTML en hexadecimal, o puedes elegirlo visualmente haciendo clic en "Seleccionar un color" para elegir de la rueda de color.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
es: <strong>Combinación de colores</strong>: Puedes elegir una paleta de colores para "Light" (fondo blanco y texto oscuro) o "Dark" (fondo oscuro y texto claro) para su sitio.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
es: Algunos temas ofrecen opciones de personalización que se agrupan en una pantalla de Opciones del tema. Si cambias los temas, las opciones pueden cambiar o desaparecer, ya que pertenecen a un tema específico. El tema actual, Twenty Eleven, ofrece las siguientes opciones:

en: Theme Options
es: Opciones del tema

en: Default Layout
es: Diseño por defecto

en: Link Color
es: Color de los enlaces

en: Color Scheme
es: Combinación de colores

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
es: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicado el</span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> a <a href="%3$s" title="Enlace a la imagen en tamaño completo">%4$s &times; %5$s</a> en <a href="%6$s" title="Vuelve a %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
es: Siguiente &rarr;

en: &larr; Previous
es: &larr; Anterior

en: Image navigation
es: Navegador de imágenes

en: Skip to secondary content
es: Ir al contenido secundario

en: Skip to primary content
es: Ir al contenido principal

en: Main menu
es: Menú principal

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
es: Página %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Time, 3: Date and time, 4: Date and time, 5: Author posts, 6: Author post link text, 7: Author display name.
en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
es: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> por </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
es: Responder <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
es: Tu comentario está pendiente de moderación.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
es: %1$s a las %2$s

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
es: %1$s en %2$s <span class="says">dijo:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Entradas más nuevas <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
es: <span class="meta-nav">&larr;</span> Entradas más antiguas

en: Post navigation
es: Navegación de entradas

en: Footer Area Three
es: Área 3 del pie

en: Footer Area Two
es: Área 2 del pie

en: An optional widget area for your site footer
es: Una zona opcional para widgets en el pie de tu sitio

en: Footer Area One
es: Área 1 del pie

en: The sidebar for the optional Showcase Template
es: La barra lateral para la plantilla de Escaparate opcional

en: Showcase Sidebar
es: Barra lateral de la plantilla Escaparate

en: Main Sidebar
es: Barra lateral principal

note: translators: Header image description.
en: Hanoi Plant
es: Planta Hanoi

note: translators: Header image description.
en: Willow
es: Sauce

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
es: Linternas

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
es: Tablero de ajedrez

note: translators: Header image description.
en: Pine Cone
es: Pino

note: translators: Header image description.
en: Trolley
es: Carretilla

note: translators: Header image description.
en: Shore
es: Tierra

note: translators: Header image description.
en: Wheel
es: Rueda

en: Primary Menu
es: Menú principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
es: Funciona gracias a %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
es: Plataforma semántica de publicación personal

en: Featured
es: Destacado

en: Status
es: Estado

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Ver todas las entradas por %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
es: Esta entrada fue publicada por <a href="%6$s">%5$s</a>. Guarda el <a href="%3$s" title="Enlace permanente a %4$s" rel="bookmark">enlace permanente</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
es: Esta entrada fue publicada en %1$s por <a href="%6$s">%5$s</a>. Guarda el <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">enlace permanente</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
es: Esta entrada fue publicada en %1$s y etiquetada %2$s por <a href="%6$s">%5$s</a>. Guarda <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">enlace permanente</a>.

en: Quote
es: Cita

en: Link
es: Enlace

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
es: Ver todas las entradas de %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Date and time, 3: Date and time, 4: Author link, 5: Author link title, 6: Author display name.
en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
es: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> por </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
es: Imagen

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
es: <span class="%1$s">Etiquetado</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
es: <span class="%1$s">Publicado en</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
es: Enlace permanente a %s

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
es[0]: Esta galería contiene <a %1$s>%2$s foto</a>.
es[1]: Esta galería contiene <a %1$s>%2$s fotos</a>.

en: Gallery
es: Galería

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
es: Esta entrada fue publicada en %1$s. Guarda el <a href="%3$s" title="Enlace permanente a %4$s" rel="bookmark">enlace permanente</a>.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
es: Esta entrada fue publicada en %1$s y etiquetada %2$s. Guarda el <a href="%3$s" title="Enlace Permanente a %4$s" rel="bookmark">enlace permanente</a>.

en: Edit
es: Editar

en: <b>%</b> Replies
es: <b>%</b> Respuestas

en: <b>1</b> Reply
es: <b>1</b> Respuesta

en: Leave a reply
es: Deja un comentario

en: Pages:
es: Páginas:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Sigue leyendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
es: Responder

en: Aside
es: Minientrada

en: Comments are closed.
es: Los comentarios están cerrados.

en: Newer Comments &rarr;
es: Comentarios más recientes &rarr;

en: &larr; Older Comments
es: &larr; Comentarios más antiguos

en: Comment navigation
es: Navegación de comentarios

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es[0]: %1$s comentario en &ldquo;%2$s&rdquo;
es[1]: %1$s comentarios en &ldquo;%2$s&rdquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
es: Esta entrada está protegida. Introduce la contraseña para ver los comentarios.

note: translators: %s: �ategory title.
en: Category Archives: %s
es: Archivo de la categoría: %s

note: translators: %s: Author name. translators: Author display name.
en: About %s
es: Acerca de %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
es: Archivo del Autor: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
es: Lo sentimos, pero no hay resultados para el archivo solicitado. Puede que la búsqueda te ayude a encontrar una entrada relacionada.

en: Nothing Found
es: No se ha encontrado nada

en: Blog Archives
es: Archivo del sitio

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
es: Archivo por años: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
es: Archivo por meses: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
es: Archivo por días: %s

note: translators: %1$s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
es: Trata de buscar en los archivos mensuales. %1$s

en: Most Used Categories
es: Categorías más usadas

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
es: Parece que no podemos encontrar lo que estás buscando. Tal vez una búsqueda, o uno de los enlaces que aparecen a continuación, pueden ayudarte.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
es: Esto es algo embarazoso, ¿verdad?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es: el equipo de WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyeleven/
es: https://es.wordpress.org/themes/twentyeleven/
