Themes - Twenty Eleven - en to it translation catalogue (125 entries)

note: Description of the theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
it: Il tema per WordPress del 2011 è sofisticato, leggero e adattabile. Adattabile alle varie esigenze tramite un menu personalizzato, immagine di intestazione e di sfondo - inoltre dispone di impostazioni per la scelta della combinazione di colori sia chiari che scuri, colori dei link personalizzabili e tre scelte di layout. Twenty Eleven è dotato di un modello di pagina Vetrina che trasforma la prima pagina in una vetrina per mostrare i contenuti migliori, diversi supporti ai widget (barra laterale, tre aree a piè di pagina, e una zona per la pagina Vetrina) ed un widget personalizzato "Ephemera" per visualizzare gli articoli di tipo Digressione, Link, Citazione o di Stato. Sono disponibili gli stili per la stampa e per l'editor di amministrazione, il supporto per immagini in primo paino (come immagini di intestazione personalizzate per la testata degli articoli e delle pagine e come immagini di grandi dimensioni in per gli articoli "fissi" in primo piano ) oltre agli stili speciali per i sei formati diversi di articolo.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima, il tuo commento sarà visibile dopo esser stato approvato.

en: <a href="https://wordpress.org/support/article/appearance-customize-screen/" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
it: <a href="https://wordpress.org/support/article/appearance-customize-screen/" target="_blank">Documentazione sulle opzioni del tema</a>

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
it: Un pensiero su &ldquo;%1$s&rdquo;

en: White
it: Bianco

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Medium Gray
it: Grigio medio

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Blu

note: Template Name of the theme
en: Sidebar Template
it: Template barra laterale

note: Template Name of the theme
en: Showcase Template
it: Template vetrina

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
it: Archivi tag: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Successivi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Precedente

en: Archives
it: Archivi

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
it: Partecipazione di: %s

en: Featured Post
it: Articolo in evidenza

en: Search
it: Cerca

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Siamo spiacenti ma non è disponibile alcun elemento corrispondente ai criteri di ricerca inseriti. Riprovare con parole chiave diverse.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca di: %s

en: Number of posts to show:
it: Numero di articoli da visualizzare:

en: Title:
it: Titolo:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
it: % <span class="reply">commenti &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
it: 1 <span class="reply"> commento &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
it: 0 <span class="reply">commenti &rarr;</span>

en: Ephemera
it: Effimera

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
it: Utilizzare questo widget per elencare le Digressioni, gli Stati, le Citazioni e gli Articoli sui link

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
it: Impostazioni tema %s

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
it: Colore predefinito: %s

en: Select a Color
it: Selezionare un colore

en: One-column, no sidebar
it: Una colonna, senza barra laterale

en: Content on right
it: Contenuti a destra

en: Content on left
it: Contenuti a sinistra

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Overview
it: Panoramica

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support</a>
it: <a href="https://it.wordpress.org/support/" target="_blank">Supporto</a>

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
it: Ricordarsi di fare clic su "Salva modifiche" per salvare le modifiche apportate alle opzioni tema.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
it: <strong>Layout predefinito</strong>: &Egrave; possibile scegliere se l'aspetto predefinito del proprio sito avrà una barra laterale a sinistra, a destra o nessuna delle due.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
it: <strong>Colore link</strong>: &Egrave; possibile scegliere il colore utilizzato nel proprio sito per il testo dei link ipertestuali. &Egrave; possibile inserire sia il colore HTML che il codice esadecimale oppure è possibile sceglierlo visualmente facendo clic sul pulsante "Seleziona un colore" per selezionare un colore tramite la ruota dei colori.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
it: <strong>Schema colore</strong>: &Egrave; possibile scegliere lo schema dei colori del proprio sito fra "Chiaro" (sfondo chiaro e testo scuro) o "Scuro" (sfondo scuro e testo chiaro).

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
it: Alcuni temi forniscono delle opzioni di personalizzazione che vengono raggruppati nella schermata Impostazioni tema. Cambiando temi, le opzioni possono cambiare o sparire, in quanto sono legate ad uno specifico tema. Il tema corrente, Twenty Eleven fornisce le seguenti Impostazioni del tema:

en: Theme Options
it: Opzioni tema

en: Default Layout
it: Layout predefinito

en: Link Color
it: Colore dei link

en: Color Scheme
it: Schema colore

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
it: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Pubblicata il</span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> alle <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
it: Successivo &rarr;

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

en: Image navigation
it: Navigazione immagini

en: Skip to secondary content
it: Vai al contenuto secondario

en: Skip to primary content
it: Vai al contenuto principale

en: Main menu
it: Menù principale

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
it: Pagina %d

note: translators: 1: The permalink, 2: Time, 3: Date and time, 4: Date and time, 5: Author posts, 6: Author post link text, 7: Author display name.
en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
it: <span class="sep"> Pubblicato il </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep">da  </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
it: Rispondi <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il commento è in attesa di moderazione.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
it: %1$s il %2$s <span class="says">scrive:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

en: Post navigation
it: Navigazione articolo

en: Footer Area Three
it: Piè di pagina Area Tre

en: Footer Area Two
it: Piè di pagina Area Due

en: An optional widget area for your site footer
it: Uno spazio opzionale per i widget nel piè di pagina del sito

en: Footer Area One
it: Piè di pagina Area One

en: The sidebar for the optional Showcase Template
it: La barra laterale per il modello opzionale Vetrina

en: Showcase Sidebar
it: Barra laterale Vetrina

en: Main Sidebar
it: Barra laterale principale

note: translators: Header image description.
en: Willow
it: Salice

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
it: Lanterne

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
it: Scacchiera

note: translators: Header image description.
en: Trolley
it: Carrello

note: translators: Header image description.
en: Shore
it: Costa

note: translators: Header image description.
en: Wheel
it: Ruota

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Semantic Personal Publishing Platform
it: Piattaforma personale di pubblicazione semantica

en: Featured
it: In primo piano

en: Status
it: Stato

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Visualizza tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questo articolo è stato pubblicato da <a href="%6$s">%5$s </a>. Segnalibro <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">al permalink </a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questo articolo è stato pubblicato in %1$s da <a href="%6$s">%5$s </a>. Aggiungi il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a> ai segnalibri.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questo articolo è stato pubblicato in %1$s e contrassegnato come %2$s da <a href="%6$s">%5$s </a>. Aggiungi il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a> ai segnalibri.

en: Quote
it: Citazione

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Date and time, 3: Date and time, 4: Author link, 5: Author link title, 6: Author display name.
en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
it: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> di </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
it: Immagine

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Contrassegnato</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Pubblicato in</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
it[0]: Questa galleria contiene <a %1$s>%2$s foto</a>.
it[1]: Questa galleria contiene <a %1$s>%2$s foto</a>.

en: Gallery
it: Galleria

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questa voce è stata pubblicata in %1$s. Contrassegna il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questa voce è stata pubblicata in %1$s e contrassegnata con %2$s. Contrassegna il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: Edit
it: Modifica

en: <b>%</b> Replies
it: <b>%</b> Risposte

en: <b>1</b> Reply
it: <b>1</b> Risposta

en: Leave a reply
it: Lascia una risposta

en: Pages:
it: Pagine:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua a leggere<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
it: Rispondi

en: Aside
it: Digressione

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s pensiero su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password corretta per visualizzare i commenti.

note: translators: %s: �ategory title.
en: Category Archives: %s
it: Archivi categoria: %s

note: translators: %s: Author name. translators: Author display name.
en: About %s
it: Informazioni su %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
it: Archivi autore: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
it: Spiacente, ma non sono stati trovati risultati per l'archivio richiesto. Forse fare una ricerca potrebbe aiutare.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Blog Archives
it: Archivi Blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
it: Archivio mensile:%s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

note: translators: %1$s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
it: Provare a consultare gli archivi mensili. %1$s

en: Most Used Categories
it: Categorie più utilizzate

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
it: Sembra che non riusciamo a trovare quanto cercato. Forse la ricerca, o uno dei link qui sotto, può aiutare.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
it: Questo è leggermente imbarazzante, non è vero?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
