Themes - Twenty Ten - en to de translation catalogue (83 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
de: Das Theme 2010 für WordPress ist gut aussehend, anpassbar, einfach und gut zu lesen. Du kannst es nach deinen Wünschen anpassen, in dem du eigene Menüs kreierst oder ein eigenes Hintergrundbild oder Kopfzeilenbild verwendest. Das Theme hat sechs Widgetbereiche (zwei in der Sidebar, vier im Footer) und unterstützt Vorschaubilder für Artikel.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
de: Dein Kommentar wartet auf Freigabe. Dies ist eine Vorschau, dein Kommentar wird nach der Moderation sichtbar sein.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
de: Eine Antwort zu %s

en: White
de: Weiß

en: Light Gray
de: Hellgrau

en: Medium Gray
de: Mittelgrau

en: Black
de: Schwarz

en: Blue
de: Blau

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
de: Einspaltig, ohne Sidebar

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
de: Schlagwort-Archive: %s

en: Archives
de: Archive

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
de: Es tut uns leid, aber nichts passte zu Deinen Suchkriterien. Bitte versuche es nochmal mit anderen Suchbegriffen.

en: Nothing Found
de: Es konnte nichts gefunden werden.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
de: Suchergebnisse für: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Verschlagwortet mit</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Veröffentlicht unter</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
de: Asides

en: % Comments
de: % Kommentare

en: 1 Comment
de: 1 Kommentar

en: Leave a comment
de: Schreib einen Kommentar

en: View posts in the Gallery category
de: Zeige Beiträge aus der Galerie-Kategorie

en: More Galleries
de: Weitere Galerien

en: View Galleries
de: Galerien ansehen

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
de: Permalink zu %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
de[0]: Diese Galerie enthält <a %1$s>%2$s Foto</a>.
de[1]: Diese Galerie enthält <a %1$s>%2$s Fotos</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
de: Galerie

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
de: In diesem Archiv wurden keine Ergebnisse gefunden, vielleicht hilft die Suchfunktion weiter.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Neuere Beiträge <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
de: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ältere Beiträge

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Zeige alle Beiträge von %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
de: Seiten:

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Link to full-size image
de: Link zum Bild in voller Grösse

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
de: Die gesamte Größe beträgt %s Pixel

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Publiziert</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Von</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Return to %s
de: Zurück zu %s

en: Skip to content
de: Springe zum Inhalt

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
de: Seite %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Setze ein Lesezeichen auf den <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Beitrag wurde unter %1$s veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Beitrag wurde unter %1$s abgelegt und mit %2$s verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
de: Zeige alle Beiträge von %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
de: <span class="%1$s">Publiziert am</span> %2$s <span class="meta-sep">von</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
de: Vierter Bereich des Footer-Widgets

en: Third Footer Widget Area
de: Dritter Bereich des Footer-Widgets

en: Second Footer Widget Area
de: Zweiter Bereich des Footer-Widgets

en: An optional widget area for your site footer.
de: Ein optionaler Widget-Bereich im Footer deiner Website.

en: First Footer Widget Area
de: Erster Bereich des Footer-Widgets

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
de: Ein optionaler, zweiter Widget-Bereich, der unter dem primären Widget-Bereich in deiner Seitenleiste angezeigt wird.

en: Secondary Widget Area
de: Sekundärer Widget-Bereich

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
de: Füge hier Widgets hinzu, die in deiner Seitenleiste erscheinen sollen.

en: Primary Widget Area
de: Primärer Widget-Bereich

en: (Edit)
de: (Bearbeiten)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
de: %1$s um %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
de: Dein Kommentar wartet auf Freischaltung.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
de: %s <span class="says">sagt:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Weiterlesen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
de: Sonnenuntergang

note: translators: Header image description.
en: Path
de: Pfad

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
de: Tintenfass

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
de: Waldboden

note: translators: Header image description.
en: Fern
de: Farn

note: translators: Header image description.
en: Concave
de: Konkav

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
de: Kirschblüten

note: translators: Header image description.
en: Berries
de: Beeren

en: Primary Navigation
de: Primäre Navigation

en: Comments are closed.
de: Kommentare sind geschlossen.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Neuere Kommentare <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
de: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ältere Kommentare

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
de[0]: %1$s Antwort zu %2$s
de[1]: %1$s Antworten zu %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
de: Dieser Beitrag ist passwortgeschützt. Um Kommentare anschauen zu können, gibt das Passwort ein.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
de: Archiv der Kategorie: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
de: Über %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
de: Archiv des Autors: %s

en: Blog Archives
de: Blog-Archive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
de: Jahresarchive: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
de: Monatsarchive: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
de: Tagesarchive: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
de: Die Seite konnte nicht gefunden werden, vielleicht hilft die Suchfunktion weiter.

en: Not Found
de: Seite nicht gefunden

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
de: https://de.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
de: WordPress-Team
