Themes - Twenty Ten - en to it translation catalogue (79 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
it: Il tema del 2010 per WordPress è stiloso, personalizzabile, semplice e leggibile -- rendilo personale con un menu ed uno sfondo pesonalizzabile. Twenty Ten supporta sei aree widget (due nella barra laterale, quattro nel piè pagina) e le immagini speciali (miniature per le gallerie negli articoli e immagini personalizzate per la testata per articoli e pagine). Include un foglio stile per la stampa e l'editor visuale in Amministrazione, stili speciali per gli articoli nelle categorie "Notiziole" e "Galleria" ed un template opzionale ad una colonna che rimuove la barra laterale.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima, il tuo commento sarà visibile dopo esser stato approvato.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
it: Una risposta a %s

en: White
it: Bianco

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Medium Gray
it: Grigio medio

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Blu

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
it: Una colonna, nessuna barra laterale

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
it: Archivi tag: %s

en: Archives
it: Archivi

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Siamo spiacenti ma non è disponibile alcun elemento corrispondente ai criteri di ricerca inseriti. Riprovare con parole chiave diverse.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca di: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Contrassegnato</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Pubblicato in</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
it: divagazioni

en: % Comments
it: % commenti

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: View posts in the Gallery category
it: Visualizza gli articoli nella categoria Gallery

en: More Galleries
it: Altre gallerie

en: View Galleries
it: Visualizza le gallerie

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
it[0]: Questa galleria contiene <a %1$s>%2$s foto</a>.
it[1]: Questa galleria contiene <a %1$s>%2$s foto</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
it: galleria

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
it: Spiacente, ma non sono stati trovati risultati per l'archivio richiesto. Forse fare una ricerca potrebbe aiutare.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Visualizza tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
it: Pagine:

en: Edit
it: Modifica

en: Link to full-size image
it: Link all'immagine in dimensione originale

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
it: La dimensione originale è di %s pixel

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Pubblicato</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
it: <span class="%1$s">Da</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Return to %s
it: Ritorna a %s

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
it: Pagina %d

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Contrassegna il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questa voce è stata pubblicata in %1$s. Contrassegna il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questa voce è stata pubblicata in %1$s e contrassegnata con %2$s. Contrassegna il <a href="%3$s" title="Permalink a %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
it: <span class="%1$s">Pubblicato il</span> %2$s <span class="meta-sep">da</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
it: Quarta area widget del piè pagina

en: Third Footer Widget Area
it: Terza area widget del piè pagina

en: Second Footer Widget Area
it: Seconda area widget del pie' di pagina

en: An optional widget area for your site footer.
it: Una widget area opzionale per il piè di pagina del tuo sito.

en: First Footer Widget Area
it: Prima area widget del pie' di pagina

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
it: Una widget area secondaria opzionale, mostrata al di sotto della widget area primaria nella tua barra laterale.

en: Secondary Widget Area
it: Area widget secondaria

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
it: I widget aggiunti qui appariranno nella tua barra laterale.

en: Primary Widget Area
it: Area widget primaria

en: (Edit)
it: (Modifica)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il commento è in attesa di moderazione.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
it: %s <span class="says">scrive:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua a leggere<span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
it: Tramonto

note: translators: Header image description.
en: Path
it: Percorso

en: Primary Navigation
it: Navigazione principale

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
it: Motore utilizzato %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
it: Piattaforma personale di pubblicazione semantica

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Nuovi commenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vecchi commenti

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
it[0]: %1$s risposta a %2$s
it[1]: %1$s risposte a %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password corretta per visualizzare i commenti.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
it: Archivi categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
it: Informazioni su %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
it: Archivi autore: %s

en: Blog Archives
it: Archivi Blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
it: Archvi dell'anno: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
it: Archivi del mese: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
it: Archivi del giorno: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
it: Spiacente, ma la pagina richiesta non esiste. Forse fare una ricerca potrebbe aiutare.

en: Not Found
it: Non trovato

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyten/
it: https://it.wordpress.org/themes/twentyten/
