Themes - Twenty Ten - en to pt translation catalogue (78 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
pt: O tema 2010 para WordPress é elegante, personalizável, simples e legível - torne-o só seu com um menu personalizado ou com uma imagem de cabeçalho e de fundo. Twenty Ten suporta seis áreas de widgets (duas na barra lateral e quatro no rodapé) e imagens de destaque (miniaturas de imagens e imagens personalizadas para posts e páginas). Inclui folhas de estilo para impressão e para o Editor Visual, estilos especiais para posts na categoria "Apartes "e" Galeria" e tem um template opcional de página de uma coluna, que oculta a barra lateral.

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
pt: Uma cor, sem barra lateral

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

en: Archives
pt: Arquivo

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Tags</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
pt: apontamentos

en: % Comments
pt: % Comentários

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe o seu comentário

en: View posts in the Gallery category
pt: Ver posts na categoria Galeria

en: More Galleries
pt: Mais Galerias

en: View Galleries
pt: Ver Galerias

en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s imagem</a>.
pt[1]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s imagens</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
pt: galeria

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Pedimos desculpa, mas não foram encontrados resultados para o arquivo solicitado. Talvez a pesquisa ajude a encontrar um post relacionado.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Artigos mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Artigos mais antigos

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todos os posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Edit
pt: Editar

en: Link to full-size image
pt: Ligação à imagem no tamanho real

en: Full size is %s pixels
pt: O tamanho real é de %s pixels

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Por</span> %2$s

en: Return to %s
pt: Voltar a %s

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Page %s
pt: Página %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: <a href="%s" title="Hiperligação permanente para %4$s">Hiperligação permanente</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esta entrada foi publicada em %1$s. <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">ligação permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esta entrada foi publicada em %1$s com as tags %2$s. <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">ligação permanente</a>.

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s <span class="meta-sep">por</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
pt: A quarta área de widgets do rodapé

en: Third Footer Widget Area
pt: A terceira área de widgets do rodapé

en: Second Footer Widget Area
pt: A segunda área de widgets do rodapé

en: An optional widget area for your site footer.
pt: Uma área de widgets opcional para o rodapé do seu site.

en: First Footer Widget Area
pt: A primeira área de widgets do rodapé

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
pt: Uma área de widgets secundária, aparece por baixo da área primária de widgets na sua barra lateral.

en: Secondary Widget Area
pt: A área secundária de widgets

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione aqui widgets para aparecerem na barra lateral.

en: Primary Widget Area
pt: A área primária de widgets

en: (Edit)
pt: (Editar)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">diz:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
pt: Pôr do sol

note: translators: header image description
en: Path
pt: Caminho (path)

note: translators: header image description
en: Inkwell
pt: Tinteiro

note: translators: header image description
en: Forest Floor
pt: Chão da Floresta

note: translators: header image description
en: Fern
pt: Feto

note: translators: header image description
en: Concave
pt: Côncavo

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
pt: Reventos de Cerejeira

note: translators: header image description
en: Berries
pt: Bagas

en: Primary Navigation
pt: Navegação primária

en: Proudly powered by %s.
pt: Powered by %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma Semântica de Publicação Pessoal

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Comentários mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários anteriores

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt[0]: Uma resposta a %2$s
pt[1]: %1$s respostas a %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Este conteúdo  está protegido por senha. Introduza a senha para ver eventuais comentários.

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da Categoria: %s

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Author Archives: %s
pt: Aquivos por Autor: %s

en: Blog Archives
pt: Arquivos

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivos anuais: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivos Mensais: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivos Diários: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
pt: Desculpe mas a página solicitada não pôde ser encontrada. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Not Found
pt: Não Encontrado

note: #-#-#-#-#  twentyten.pot (Twenty Ten 2.5)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress
