Themes - Twenty Twenty - en to fi translation catalogue (112 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
fi: Vuoden 2020 oletusteemamme on suunniteltu ottamaan kaikki tehot irti lohkomuokkaimesta. Yrityksillä  ja järjestöillä on paremmat mahdollisuudet luoda dynaamisia laskeutumissivuja loputtomilla erilaisilla asetteluilla käyttäen ryhmä- ja palstalohkoja. Keskitetty sisältöpalsta ja hiottu typografia tekevät teemasta täydellisen myös perinteisille blogeille. Täydelliset muokkaintyylit antavat sinulle hyvän kuvan siitä, miltä sisältösi näyttää jo ennen kuin julkaiset sen. Voit antaa sivustollesi henkilökohtaisen kosketuksen vaihtamalla teeman värejä Muokkaimessa. Kaikkien sivuston elementtien värit lasketaan automaattisesti valitsemistasi tausta- ja korostusväreistä, mikä takaa kävijöillesi korkean ja saavutettavan värikontrastin.

en: Show author bio
fi: Näytä kirjoittaja

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
fi: Näytä arkisto <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
fi: Uusi UMoMA avaa ovensa

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
fi: Kategoriat:

en: Join the Club
fi: Liity kerhoon

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
fi: Jäsenet pääsevät käsiksi yksinoikeusnäyttelyihin ja myynteihin. Jäsenyys maksaa $99.99 ja laskutetaan vuosittain.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
fi: Liity jäseneksi ja saa yksinoikeusetuja!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
fi: Näyttelyt tuottaa UMoMA yhteistyössä taiteilijoiden ja muiden museoiden kanssa ja ne saavat usein kansainvälistä huomiota. UMoMA on saanut Euroopan Vuoden museo -palkinnon erikoismaininnan ja oli myös Ruotsin Vuoden museo -palkinnon ja Euroopan neuvoston Museopalkinnon kärkiehdokkaita.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
fi: UMoMAn seitsemän kerrosta upeaa arkkitehtuuria esittelee kansainvälistä nykytaidetta ja joskus taidehistoriallisia retrospektiivejä. Käsittelemme usein eksistentiaalisia, poliittisia ja filosofisia kysymyksiä. Vieraanamme kutsumme sinut opastetuille kierroksille, taiteilijoiden puheenvuoroihin, luennoille, elokuvanäytöksiin ja muihin tapahtumiin, ilmaiseksi.

en: From Signac to Matisse
fi: Signac'sta Matisseen

en: October 1 -- December 1
fi: 1. lokakuuta – 1. joulukuuta

en: Read More
fi: Lue lisää

en: August 1 -- December 1
fi: 1. elokuuta – 1. joulukuuta

en: Works and Days
fi: Työt ja päivät

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
fi: Nykytaiteen ykköskohde Pohjois-Ruotsissa. Avoinna 10–18 joka päivä kesäkuukausina.

en: The New UMoMA Opens its Doors
fi: Uusi UMoMA avaa ovensa

en: Overlay Opacity
fi: Peitteen läpinäkyvyys

en: The color used for the text in the overlay.
fi: Peitteessä olevan tekstin väri.

en: Overlay Text Color
fi: Peitteen tekstin väri

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
fi: Peitteen taustaväri. Oletuksena teeman korostusväri.

en: Overlay Background Color
fi: Peitteen taustaväri

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
fi: Asetukset "Kansilehti"-sivupohjalle. Artikkelikuvaa käytetään kansilehden taustakuvana.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
fi: Käytä mukautettua väriä linkeille, painikkeille, artikkelikuville.

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Default
fi: Oletusasetus

en: Primary Color
fi: Ensisijainen väri

en: Search for:
fi: Haku:

en: search again
fi: hae uudestaan

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
fi[0]: Löysimme %s hakutuloksen.
fi[1]: Löysimme %s hakutulosta.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
fi: Ylös %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
fi: Ylös %s

en: 404 not found
fi: 404 sivua ei löytynyt

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
fi: Täysleveä sivupohja

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
fi: Vanhemmat <span class="nav-short">artikkelit</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
fi: Uudemmat <span class="nav-short">artikkelit</span>

en: Post
fi: Artikkeli

en: Close search
fi: Sulje haku

en: Expanded Social links
fi: Laajennetut somelinkit

en: Mobile
fi: Mobiililaite

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Close Menu
fi: Sulje valikko

en: Social links
fi: Somelinkit

en: Footer
fi: Alatunniste

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
fi: Kirjoittanut %s

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Page
fi: Sivu

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

[ctx: submit button]
en: Search
fi: Hae

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fi: Hae &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
fi: Emme löytäneet tuloksia haullasi. Voit kokeilla uudestaan alla olevalla hakulomakkeella.

en: Search:
fi: Haku:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
fi: Muokkaa <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
fi: Kiinnitetty artikkeli

en: Tags
fi: Avainsanat

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Post date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Post author
fi: Kirjoittaja

en: Social Links Menu
fi: Some-valikko

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Menu
fi: Valikko

en: Search
fi: Haku

en: Continue reading
fi: Lue lisää

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
fi: Suurempi

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
fi: Tavallinen

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
fi: Pieni

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Subtle Background
fi: Hillitty taustaväri

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Accent Color
fi: Pääväri

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
fi: Tämän alueen vimpaimet näytetään alapalkin toisessa palstassa.

en: Footer #2
fi: Alapalkki #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
fi: Tämän alueen vimpaimet näytetään alapalkin ensimmäisessä palstassa.

en: Footer #1
fi: Alapalkki #1

en: Skip to the content
fi: Siirry sisältöön

en: Social Menu
fi: Somevalikko

en: Footer Menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Mobile Menu
fi: Mobiilivalikko

en: Desktop Expanded Menu
fi: Laajennettu valikko isommilla ruuduilla

en: Desktop Horizontal Menu
fi: Vaakasuora valikko isommilla ruuduilla

en: Powered by WordPress
fi: Voimanlähteenä WordPress

en: Comments are closed.
fi: Kommentit on suljettu.

en: Comments
fi: Kommentit

en: Older Comments
fi: Vanhemmat kommentit

en: Newer Comments
fi: Uudemmat kommentit

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
fi[0]: %1$s vastaus aiheeseen &ldquo;%2$s&rdquo;
fi[1]: %1$s vastausta aiheeseen &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
fi: Yksi vastaus aiheeseen &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
fi: Kommentoi

en: Show sub menu
fi: Näytä alavalikko

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
fi: #%d (ei otsikkoa)

en: By Post Author
fi: Artikkelin kirjoittajalta

en: Your comment is awaiting moderation.
fi: Kommenttisi odottaa tarkastusta.

en: Edit
fi: Muokkaa

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
fi: %1$s, klo %2$s

en: says:
fi: sanoo:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
fi: Varmista, että kontrasti on riittävän korkea, jotta teksti on helppolukuista.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
fi: Luo parallaksitehosteen kun käyttäjä vierittää ruutua.

en: Fixed Background Image
fi: Kiinnitetty taustakuva

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
fi: Kansilehti-sivupohja

en: Summary
fi: Poiminta

en: Full text
fi: Koko teksti

en: On archive pages, posts show:
fi: Arkistosivuilla artikkeleistä näytetään:

en: Show search in header
fi: Näytä haku otsakkeessa

en: Theme Options
fi: Teeman asetukset

en: Header &amp; Footer Background Color
fi: Otsakkeen ja alapalkin taustaväri

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
fi: Skaalaa logon puoleen alkuperäisestä koosta, tehden siitä terävämmän näköisen korkearesoluutioisilla näytöillä.

en: Retina logo
fi: Retina-logo

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
fi: Sivua, jota etsit, ei löytynyt. Se on voitu poistaa, nimetä uudelleen tai ehkä sitä ei koskaan ollutkaan.

en: Page Not Found
fi: Sivua ei löytynyt

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fi: WordPress-tiimi
